Yazı Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 09:57
 
EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE KİŞİLİK , YAŞAM POZİSYONLARI VE ZAMAN KAVRAMI
Salih BENCİK
salihbenciktaha@hotmail.com
 
 

Eğitim bir dönemsel süreç işidir, farklı zamanlarda ilgi ve algılarımız ve önceliklerimiz kaçınılmazdır. Eğitim ve öğretim sürecinde farklı yaşam pozisyonları bulunmaktadır. Buna bağlı olarak farklı zamanlarda farklı ilgi algı alanları oluşur. Kişinin kendisini ve başkalarını tam ve bütün olarak algılaması durumlarına bağlı olarak dört farklı yaşam pozisyonu meydana gelmektedir.

Birinci pozisyondaki kişiler; Ben iyiyim- Sen iyi değilsin (+, -) kendine aşırı güven ağır basar. Ben bu işi iyi yaparım, onlar yapamazlar görüşü hakimdir. İkinci pozisyon kişiler; Ben iyi değilim, sen iyisin (-, + ) olarak şu düşünce hakim olur. Ben hiçbir işi yapamam, onlar iyi yaparlar.

Üçüncü pozisyondaki kişiler; Ben iyi değilim, sen iyi değilsin (-, - ) düşüncesi ise; Ben bu işi beceremem, sen de beceremezsin şeklinde bir özgüven eksikliği hakimdir. Dördüncü pozisyondaki kişiler ise; Ben iyiyim, sen iyisin (+, +) Bu işi ikimiz de çok iyi yaparız. Bu düşünce beraberinde başarıyı getirmektedir. Özgüven başarının tetikleyicisi ve anahtarıdır.

Aslında yaşam pozisyonları kişilerin kalıcı teorileri değildir. Bulunduğu pozisyonu fark eden bir kişi mevcut pozisyonunu değiştirebilir. Öğretmen, öğrenci yaşam pozisyonları olarak zaman içerisinde bulunduğu ortam ve etkileşimlerden gel- gitler yaşayabilir. Öğretmen sürekli pozitif tavırlar sergileyerek hep artı yönde, müspet davranışlar içerisinde olmalıdır.

Her insan yaratılış gereği kendi fıtrat ve karakterine göre hareket eder, yaşam pozisyonları da bu doğrultuda şekillenir. Farklı insan tabiatları beraberinde farklı kişilikleri ortaya koyar. Bu farklı kişilikler farklı ilgi algı ve becerileri öngörmektir. Herkes yaratılışına , kendi mizaç ve meşrebine göre davranır.

Fiziki yaratılışları da karakterlerini simgeler. Örneğin; Aşırı uzun yüzlü kibirli olurken, yuvarlak yüzlü alçak gönüllü ve iyi kalpli olur. Yuvarlak alınlı sinirli iken, dörtgen alınlı iyi kalplı olur. Sivri burunlu meraklı ve asabi, kavisli burunlu kişiler sinirlerine hakim olamazlar. Açık ağızlılar saf, alt dudağı öne çıkmış olanlar kibirli olur. Vs.

İnsan tabiatında kişilik analizine gelince; Ateş Tabiatlı insanlar, Su tabiatlı insanlar, Toprak tabiatlı insanlar ve Hava tabiatlı insanlar olmak üzere dört farklı tabiata sahiptirler. Ateş tabiatlı kişiler; Genellikle Eylemci, cesur, canlı, cesaretli serbest, kolay affetmeyen karakterdedirler. Toprak tabiatlı kişiler: Sabit fikirli ve genelde maddeye dönük, var yemez, boğazlarına düşkün, fazla konuşmayan tiplerdir. Hava tabiatlılar; Her konu hakkında bilgisi az çok olan, kimsenin boyunduruğunda olmayan, kendi başlarına hayatlarını sürdürmek isteyen, hak ve adalete düşkün, zeki olmalarına rağmen hesabını bilmeyen kişilerdir. Su tabiatlı kişiler ise; Hep iyilik düşünen inatları dışında hayırsever kibar ve iyi niyetli kişiliğe sahiptirler.

Bütün bu kavram ve karakterler kişilik analizlerinin farklılıkları, elbette eğitim öğretim sürecinde dikkate alınarak uygulamaya geçildiği taktirde başarılı sonuçlar elde edilebilir. Hayatın her evresi eğitim öğretim akışı ile bütünleştirilerek süreç tamamlanmalıdır. Her öğrenciden her şeyi bekleyeme yanılgısına düşmemiş oluruz.

Rus savaşında asker zayiatı fazla olunca acilen uzman bir heyet kurularak kişilik ve zeka analizleri yapılması için çalışmalar yapılmış askerin kişilik ve kabiliyetleri tespit edilerek görevlendirilmiştir. İyi atış yapana silah verilerek muharebeye gönderilirken, haberleşmede başarılı kişilere muhaberat, yakın dövüş teknikleri olana ayrı sorumluluk verilmiştir. Kimisi berber, kimi ilk yardım, sıhhiye görevi, kimi kademede tamir işlerine, bazıları da terzilik yaparak katkı sunmuşlardır. Kiminde liderlik, önderlik vasfı bulunurken, kimisi de mesleklerini icra etmeleri için görevlendirilmiştir. Böylece zayiat ciddi manada düşmüştür. Eğitim ve öğretimde de kişilerin ilgi ve kabiliyet ve kişiliklerine yatkın beceriler geliştirilerek yön verilmeli hayata kazandırılmalıdır.

 
Etiketler: EĞİTİM, VE, ÖĞRETİMDE, KİŞİLİK, ,, YAŞAM, POZİSYONLARI, VE, ZAMAN, KAVRAMI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
AİLEDE KADININ YERİ VE ÖNEMİ
YÖNETİM-ORGANİZASYON -ANALİZLER
SATIR ARALARINA BİR CÜMLE EKLEMEK
SON ÇIRPINIŞ
GÖZLERİMİZİ KAPATMAKLA GECE OLMAZ
EĞİTİM SÜRECİ NASIL GELİŞİR
EĞİTİM SÜRECİNDE KİŞİSEL FARKLILIKLAR
EĞİTİM SÜRECİNDE ÖZGÜVEN VE ÜRETİCİLİK
EĞİTİM SORUN DEĞİL SORUNU ÇÖZME MEKANİZMASIDIR
PERSONEL KURUMUN AYNASIDIR
EĞİTİMDE EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI
OKULA BAŞLARKEN
BİRBİRİMİZİN AYAKLARINDAN DEĞİL, ELLERİNDEN TUTALIM
ŞAİR VE ŞİİR
ÜNİVERSİTEMİZ YENİLİKLERE İMZA ATIYOR
ANKARA SEMALARINDA URFA YILDIZLARI
ULUSAL KİTAP FUARI
GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURMAK
GÜVEN
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (3)
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (2)
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (1)
NE OLDU SANA ŞİMDİ
BEN
YILDIZLARDA BEN
ANSIZIN GEL
ARIYORUM
DENİZİN GÖZLERİ
Ben geldim
ÇIĞ DÜŞMÜŞ YOLLARIMA
IZDIRAP
ÇAĞRI
AYRILIK
GEL YALVARIRIM
ESARETTEKİ KALBİM
AŞKIMIZ ÜŞÜMESİN
ÇAĞRI
ESKİTTİĞİM AYNALAR
... ÖLÜM ZOR ...
... YAĞMURMU SEBEP GÖZYAŞLARIMA ...
... ÇIĞ DÜŞTÜ YÜREĞİME ...
... ESARET ZİNCİRİ ...
.... MARTININ ELLERİ ....
---- ES RÜZGAR ----
---- ENDİŞE ----
....DUR GİTME....
DEĞİŞMEYEN GÖZLERİN
HUDUT BAŞLARI
BİR TABLO ÇİZEMEDİM
SONBAHAR
BU ŞEHİR HEPİMİZİN
KAYIP GİDEN YILLARIM
EĞİTİMLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİM
EĞİTİMLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİM
EĞİTİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIMIZA NASIL SAHİP ÇIKALIM?
DOĞRU SÖYLEYENİ KAÇ KÖYDEN KOVARLAR?
Halkın Sağlığı ve Vatandaşlık Görevi
İNSANLARDA SORUMLUKLUK BİLİNCİ OLMALIDIR
BU VEBALİN ALTINDA KALKACAĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ?
MEMLEKETİ KİMLER İSTİLA ETTİ?
BU ŞEHİR NE ZAMAN BÜYÜYECEK?
ÜLKEMİZ BİZ VE SURİYEMİZ
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN EĞİTİM SERÜVEN
HER OKULA BİR KARAKOL KURSANIZ BİLE ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞ GENÇLİĞİ KURTARAMAZSINIZ
KENT KİMLİĞİ VE TURİZME KAZANDIRILACAK KUŞÇULUK
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı