Yazı Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 08:21
 
MÜSBET İLİMLER VE İSLAM
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

Müslüman ülkelerin mevcut zillet ve sefaletlerinin bir diğer deyimiyle geride kalmışlığımızın çok mühim sebeplerinden birisi olan "müsbet ilimleri terk ve ihmal etmek" konusu üzerinde duracağız.

Cenab-ı Hakkın iki türlü şeriatı ve kanunu vardır.

Birisi, batılıların "tabita kanunları dedikleri, bu kainatın düzen ve intizamını sağlayan ve bütün insanların boyun eğmek zorunda kaldıkları değişmeyen kanun ve kurallardır ki biz buna "Tevini Şeriat" diyoruz.

İkincisi ise, insanların özellikle müslümanların fert aile ve toplum hayatını ilahi bir ahenk ve adalet içinde tanzim eden ve insanların uyup uymamak arasında muhayyer bırakılmak suretiyle imtihan edildikleri, vahye dayalı "şeriat ve din"dir ki buna İslam diyoruz.

İslam;toplumun izzet ve devleti, huzur ve saadeti bulabilmesi için hem "tekvini şeriatın" hemde "dini şeriatın" program ve prensiplerinin çok iyi araştırılıp anlaşılmasını emretmektedir.

Bugün İslam aleminin geri kalmışlık ve perişanlık içine düşmesinin esas sebeplerinin başında tabii kanunlar ve müsbet ilimler konusundaki ilgisizliği ve bilgisizliği gelmektedir.

Kur'an-ı Kerim; yerler, gökler,dağlar, denizler üzerinde ibret ve hikmetle düşünmeyi ısrarla emrettiği, yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarını araştırıp istifadeye teşvik ettiği... Peygamber Efendimizin (s.a.v) tıp, hesap, hendese, harp, silah ve vasıtalarının yapımı gibi müsbet ve maddi ilimleri öğrenmeye teşvik için "İlim Çin'de bile olsa arayıp öğreniniz"buyurduğu halde malesef bir kaç asırdır müsbet ilimlerin "yersiz ve yararsız" sayılması gibi birçok yanlış ve düşüncenin yerleşmesi sonucu müslümanlar giderek maddi sefalete mahkum ve dolayısıyla gerçek bir siyasi bağımsızlıktan da mahrum bırakılmışlardır.

Batı toplumları ise "takvini şeriata" dikkat ve riayet etmeleri, temellerini Müslüman alimlerin attığı müsbet ve maddi ilimlerde çok ciddi ve ilmi araştırmalar yapmaları sonucu bilim ve teknikle, sanat ve sanayide büyük ve hızlı gelişmeler kaydetmişler ve Allah'ın yarattığı maddi nimetler ve tabii servetlerden azami istifadeye muvaffak olmuşlardır. Ve bu maddi ve teknik üstünlüğü ele geçiren Haçlı Avrupalı İslam'dan insafsızca intikam almaya başlamıştır.

"Avrupalılar fen ve sanayi silahıyla bizi istibdad-ı manevi altında eziyorlar. Bizim de bu esaret ve zilletten kurtulmamız için maddeten terakki etmemiz (ilim ve teknikte gelişmemiz) şarttır." buyuran Bediüzzaman ve "önce ahlak ve maneviyat, sonra ağır sanayi ile hızlı ve yaygın kalkınma"diyerek manevi kurtuluş ve iktisadi bağımsızlık savaşını başlatan Necmeddin ERBAKAN Hocamız bu mühim gerçeği gören ve gösteren gerçek ilim adamları olarak daima takdir ve şükranla anılacaklardır.

İslam, herşeyin yaratıcısı ve Rabb'ı olan bir tek Allah'a iman ve ibadeti esas alırken, batı kendi tanrılarını kendisi uydurur. Başka bir ifade ile, "İslam düşüncesinde Allah insanları yaratmıştır."batı felsefesinde ise, "İnsanlar tanrıları yaratmıştır."

Bilim, ideoloji, teknoloji, servet, şöhret, şehvet gibi kendi elleriyle yapıp sonra dönüp taptıkları, değişen ve eskiyen bir sürü tanrılar tuzağına düşmüş bulunan batılı insan kendi sonunu kendi hazırlayan ipek böceğinden farksız bir garabet örneği sergilemektedir.

İslam'ın kendisi hayata ve insanlara yön verip bir saadet ve adalet nizamı ve ideal insan toplumu oluşturduğu halde, batıda insanlar ideolojilere ve sistemlere yön ve şekil verirler. Bunun için batı toplumu devamlı kararsız ve karaktersizdir.

İslam Allah'a teslimiyet ve nefse hakimiyet esası üzerinde kurulmuşken, batı düşüncesi nefse esareti, sınırsız ve sorumsuz bir hayvani hürriyeti ve firavni bir enaniyeti esas ve gaye edinmiştir. Bunun içindir ki batı gittikçe batmaktadır.

Müslümanların fıkhı ve ahlaki ilimlerle beraber müsbet ilimlere ve sanatlara da sahip oldukları, yani İslamı bir bütün olarak anlayıp uyguladıkları ve Kur'an'a sarıldıkları dönemlerde her bakımdan yükseldikleri ve parlak medeniyetler kurdukları tarihi bir gerçektir. Asla çağın gerisinde kalmamışlar hep çağların önünde yürümüşler, çağlara yön vermişler hatta bazen çağları değiştirmişlerdir.

 
Etiketler: MÜSBET, İLİMLER, VE, İSLAM,
Yorumlar
Diğer Yazılar
AİLE HAYAT ANAHTARIMIZDIR
İBRAHİM BİN EDHEM HAZRETLERİ’NDEN BEŞ TAVSİYE (1)
HAYÂ VE UTANMA
İNSAN OLMAK
AİLE VE NESİL
İLK HİCRET YURDU HABEŞİSTAN
İMANIN EN BÜYÜK MEYVESİ MERHAMETTİR
HAKKINI BİZE HELAL EDERMİSİN HOCAM
DÜNYA SEVGİSİ
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
TOPLUM VE EMANET
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Arar idim Allah’ı buldum.. Buldum da ne oldu?..


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


RECEP AKYOL
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı