Yazı Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 11:07
 
MUSTAFA BARZANİ KURTULUŞ USTASI
RECEP AKYOL
akyolrecep63@mynet.com
 
 

Kürt milletinin efsanevi lideri Mustafa Barzani, 1975 yenilgisinden sonra kanser hastalığına yakalandı. Hastalığı sırasında tedavi için ABD’ye götürüldü. Tedavisi, kanser hastalığından kurtulmasını sağlayamadı. Bundan 41 yıl önce (1 Mart 1979) Washington’da ölümsüzleşti.

Ölümü, bütün Kürdistan parçalarında ve dünyada Kürtler arasında büyük bir üzüntüye yol açtı. Kürdistan yasa boğuldu. Irak’ta Diktatörlüğün varlığından dolayı Kürdistan’ın Güneyinde toprağa verilemedi. Doğu Kürdistan’da toprağa verildi. Daha sonra Kürdistan’ın güneyine taşındı.

EFSANEVİ LİDERİN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

Mustafa Barzani, Kürdistan’ın tanınan önemli bir şeyh, aşiret, mir ailesinin oğludur. O, Şeyh Muhammed Barzani’nin oğludur. 14 Mart 1903 yılında Barzan köyünde dünyaya geldi. 12 yaşındayken Ağabeyi Şeyh Abdulselam Barzani Kürt milli hareketine liderlik yapmaktaydı.

Şeyh Abdulselam, kardeşi Mustafa Barzani’nin gözlerinin önünde idam edildi. Mustafa Barzani, o zaman milli mücadeleye katılmaya karar verdi. Bu kararıyla birlikte, Kürt milletinin düşmanı devletlere teslim olmamayı da ilke olarak benimsedi.

EFSANEVİ SİYASİ BİR LİDER VE ASKERİ DEHAYDI

Mele Mustafa Barzani, sadece bir milli siyasi lider değil, aynı zamanda efsanevi askeri dehadır da.  Kürtler ve dünyadaki Kürdologlar da Mele Mustafa Barzani’yi böyle tanıyorlar ve tanımlıyorlar.

Bu askeri dehasından dolayı, “general”, “başkomutan”, “büyük savaşçı” lakaplarıyla tanımlanmıştır. Kürdistan Mahabad Cumhuriyeti’nde de Genelkurmay Başkanı olmuştur.

Generalliği, savaşçılığı, başkomutanlığı: Mücadele sahasında Pêşmergeleriyle birlikte savaşa katılmasıyla ispatlanmıştır.

İngiliz işgalcilere karşı Süleymaniye’de 1919’da savaşan Şeyh Mahmut Berzenci’nin yanında 300 arkadaşıyla mücadeleye katılması da savaşçılığının büyük göstergesi olmuştur. Barzani, dönemin Irak hükümeti İngilizlerin yardımıyla 1932’de Şeyh Ahmet Barzani’yi yakaladıktan sonra Kürt ulusal kurtuluş hareketinin başına geçti.

Barzani, İkinci Dünya Savaşının devam ettiği, Irak’ta siyasi altüst oluşun olduğu koşullarda yararlanarak, yeniden milli kurtuluş savaşını geliştirmek için Barzan’a döndü. Yeniden bir Pêşmerge gücü oluşturdu ve büyük başarılar elde etti. Bu hareket tarzı, Barzani’nin, sürekli bir milli mücadele lideri ve savaşçısı olduğunun da önemli bir kanıtıydı.

Barzani’nin bu yeni hazırlığının, kendilerinin başına büyük iş açacağını düşünen Irak hükümeti, büyük bir askeri güç ile Barzan bölgesinin üzerine yürür, hazırlık halindeki Kürt milli hareketini bastırmak ister.

Barzani, Irak hükümetinin bu büyük askeri taarruzuna karşı kendi komutasında Pêşmerge güçlerini harekete geçirir. Irak ordusuna karşı büyük bir mücadele verir. Ama Irak ordusunun olağanüstü büyük gücü karşısında geri çekilir. Kürdistan Mahabad Cumhuriyeti’nin kuruluşu için hazırlıkların yapıldığı Kürdistan’ın doğusuna geçer.

 SOVEYETLERE GİDİŞİ…

Kürdistan Mahabad Cumhuriyeti’nin kuruluşu 22 Kasım 1946’da Çarçıra Meydanı’nda, Cumhurbaşkanı ve İKDP lideri Qazi Mihemed tarafından ilan edildiği zaman Mele Mustafa Barzani de onun yanı başındaydı. Barzani, Kürdistan Mahabad Cumhuriyeti’nin kurucularından biriydi. Bundan dolayı da devletin genelkurmay başkanı oldu.

Qazi Mihemed ve Kürdistan devletinin diğer kurucuları mahkemede yargılandıkları zaman, Mele Mustafa Barzani ile olan ilişki, bir suç olarak iddianamede yer edinmişti. Qazi Mihemed de mahkemede Mele Mustafa Barzani’yi, evin sahibi, devletin sahibi, Kürt milli lideri olarak savunmuştu.

Mele Mustafa Barzani, karizmatik bir lider olmasına rağmen, Qazi Mihemed’in başkanlığına, kararlarına saygı duymuştur. Onun kararlarını, şartsız tatbik etmiştir. Kürdistan parçaları arasındaki İlişkiler açısından da eşitlikçi bir hukuk yaratmıştır.

Sovyetler Birliği’nin, Kürdistan Mahabad Cumhuriyeti’ne ihanet etmesinden sonra, İran ordusu bütün gücüyle Kürdistan devletini yıkmak için harekete geçti. O koşullarda, Mele Mustafa Barzani İran ordusuna karşı direnmeyi önerdi. Qazi Mihemed, “Devleti demokratik ve barışçıl bir yöntemle kurduk.

İran ordusuna karşı da bu duruşumuzu devam ettireceğiz. Halkımızla birlikte olacağız. Onun kaderini paylaşacağız” dediğinde Mele Mustafa Barzani, direnme olanaklarına ve gücüne sahip olmasına rağmen onun kararına saygı duydu.

Kendisi de 500 arkadaşıyla birlikte Kürdistan Cumhurbaşkanı’nın onayıyla Sovyetler Birliği’ne büyük bir üzüntüyle gitmeye karar verdi. Bu yürüyüş uzun ve riskli bir yürüyüş olur. Tarihe de Mustafa Barzani’nin “Uzun Yürüyüşü” diye kayıt edilir.

Yürüyüş sırasında İran devleti güçleriyle çatışmak zorunda kalır. Sonuçta çok zor koşulları yenerek ve arkadaşlarından hiçbir kayıp vermeden Sovyetler Birliği’ne ulaşır.

SOVYETLER’DEN KÜRDİSTAN’A DÖNÜŞ

Kürdistan lideri Mustafa Barzani, 12 yıl Sovyetler Birliği’nde kaldı. Irak’ta Abdulkerim Kasım’ın iktidarı ele geçirmesi üzerine, devletin talebi üzerine arkadaşlarıyla birlikte 26 Ekim 1958 tarihinde Mısır üzerinden Irak ve Kürdistan’ın güneyine dönüş yaptı.

Dönüşü Kürdistan’ın bütün parçalarından büyük sevince yol açtı. Aynı zamanda ulusal bilincin gelişmesine ve Kürt milli hareketinin bütün parçalarda kendisini örgütlemesini tetikledi.

Irak hükümeti, Mele Mustafa Barzani Irak’a dönmeden önce önemli sözler verdi. Bu sözlerin bir gereği olarak yeni bir anayasa yapıldı. Bu anayasa, Irak devletinin, Kürtlerden ve Araplardan teşkil ettiğini, Kürtçenin, resmi dil ve eğitim-öğretim dili olduğunu, Kürdistan Bölgesi’nin de otonom bir yönetime kavuşturulacağını benimsendi. Ama ne yazık ki bir dönem sonra Irak merkezi hükümeti anayasayı tatbik etmemeye başladı. Bunun üzerine, Kürdistan lideri bütün güçlerini Kürdistan’a çekti.

 KÜRDİSTAN OTONOMİSİ

Irak devleti, sömürgeci saldırıları başlatınca ve anayasayı tümden ayaklar altına alınca, Kürdistan’da Mele Mustafa Barzani’nin öncülüğünde silahlı 1961 yılında Eylül Devrimi başladı. Mücadele kısa sürede önemli mevziler kazandı.

Baas Partisi Hükümeti savaştan zaferle çıkamayacağını tespit etti. Bu durum üzerine, Kürdistan lideri ve onun partisi Irak KDP ile müzakereler başlattı. Bu müzakereler sonucunda, 11 Mart 1970 tarihinde kapsamlı antlaşma yapıldı. Bu antlaşma sonucunda, Kürdistan’da kapsamlı otonomi kuruldu.

Kürdistan lideri “Kürdistan’ın kalbi dediği Kerkük’ün” statüsünün de referandum ile 1974 yılında gerçekleştirilmesi karara bağlandı.

1974’TE SAVAŞIN BAŞLAMASI VECEZAYİR ANTLAŞMASI

Irak merkezi hükümeti, otonomi antlaşmasını bozmak için 29 Eylül 1971’de Mele Mustafa Barzani’ye suikast yaptı.

Kerkük’te referandumun yapılmaması için siyasi ayak oyunlarına başvuruldu. Kürdistan’a askeri saldırı başlattı.  Bu saldırıya karşı, Kürdistan lideri ve otonomi yönetimi direnme kararı aldı. Bu savaşta bir yıl boyunca büyük başarılar elde edildi. Ne yazık ki İran ve ABD’nin ihaneti Kürtlerin yenilgisini getirdi.

Sömürgeci devletler, Cezayir Antlaşmasını yaparak Kürdistan otonomisinin yıkılmasında işbirliği yaptılar.

MELE MUSTAFA BARZANİ’NİN KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ…

O, bilge bir liderdir, iyi bir medrese eğitimi almıştır.

Milli bir lider olduğu için, Kürt milli kurtuluş mücadelesinin gelişmesi, Kürdistan’ın bağımsızlığı için mücadele etti.

O, bütün toplumsal kesimlerle ilişkili oldu. Bütün toplumsal kesimleri milli mücadelede birleştirdi. Bu özelliğiyle de demokrat ve halkçıydı.

O, bir şeyh olduğu için de milli ve dindar bir liderdir. Onun dindarlığı, İslam dışındaki dinlere verdiği önem ve destekle tanımlanır.

O, iyi bir aile babasıdır. Bütün ailesini milli mücadele için hazırlayan liderdir. Milli mücadelede kendi çocuklarının daha fazla fedakârlık yapmasını istemiştir.

O, Kürdistan’daki tüm ulusal hareketlerin ve liderlerinin iyi bir mirasçısı ve koruyucusudur.

 

 

 

 

 
Etiketler: MUSTAFA, BARZANİ, KURTULUŞ, USTASI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BÜYÜKŞEHİR OLAĞANÜSTÜ
HER 11 NİSAN’DA
ÜST AKIL EGEMENLİĞİ
URFA, ATARGATİS, KUTSAL BALIKLAR
TRAMBÜS BILMECESİ
HALFETİ DE TURİZM YATIRIMLARI
BÜYÜKŞEHİR KARDEŞLİK PROJESİ
ŞEHRÜL EMİN ZEYNEL ABİDDİN OLMAK
YEREL YÖNETİMLERDE HİZMET ESASTIR
KARAKÖPRÜ SEÇİMLERİ
GAZİANTEP GÖBEKLİTEPE POLEMİĞİ
URFALI HARİCİLER VE KUNTAKİNTELER
URFA AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI
ŞANLIURFA’DA ÇATI ADAY
VALİ ABDULLAH ERİN FARKI
KÜLTÜR MİRASIMIZ GÖBEKLİTEPE
NİHAT ÇİFTÇİ BAŞARILI
URFA AK PARTİ’NİN A TAKIMI
BÜYÜKŞEHİR ADAYLIK SÖYLEMLERİ
SICAKLAR ARTARKEN
AK PARTİNİN İKTİDAR MİRASI
SON DAKİKA ELEŞTİRİLERİ
ZORUNLU SEÇİM
AHMET ARİF…
ÇÖZÜM ÜRETMEK
BÜYÜKŞEHİR BÜYÜK PROJELER
ORTADOĞU KADİM HALKLARI
FAKIBABA YA KUMPAS
FAKIBABA'DAN BEKLENTİMİZ
BAŞKA URFA YOK Kİ..!
URFA KENT KONSEYİ ELBOŞ
YAŞASIN KENT KONSEYİ
BÜYÜKŞEHİR YABANCI OLSAYDI
BELEDİYELERE NEŞTER VURMAK
FAKIBABA NE DEDİ
MAFYA NIN ET VURGUNU
URFA SEÇİ-2019
NEVLA GÖRELİM NEYLER NE EYLERSE GÜZEL EYLER
YENİ BAKAN YENİ VALİ
HALFETİ SAKLI CENNET
LÜX İNŞAATLAR
URFA İÇİN HAYALİ OLANLAR
KIRSAL KALKINMA ÜRETİMLERİ
TURİZM HAFTASINDA İLKLER
AK PARTİ’YE YENİ GEMİ
ÖZLEDİĞİMİZ 11 NİSAN
ATATÜRK URFA YA NEDEN GELMEDİ..!
BÜYÜKŞEHİR BASIN TOPLANTISI
AVRUPA KRALİYET ÜLKELERİ
BEREKETLİ KUTSAL AYLAR
HERŞEYE RAĞMEN GÜÇLÜ TÜRKİYE
ÇANAKKALE ÖGRETİSİ
HAÇLI ZİHNİYETİ
REFERANDUM GÜÇ VE YETKİ
ŞEHİR İÇİ OTOBÜS KÜLTÜRÜ
HAYALİMDEKİ URFA
KÜRTLERE NA –HAYIR DEMEK
CUMHURİYET ELEŞTİRİSİ
BÜYÜKŞEHİR TURİZM ÇALIŞMASI
TEK ADAM KAVGASI
CUMHURBAŞKANI MORAL BULDU
CUMHURBAŞKANIMIZA ARZ EDERİZ...
BÜYÜKŞEHİR’DE ŞEFFAF ÇALIŞMALAR
LOZAN ‘DA FETÖ İZLERİ
FETÖ İLE MÜCADELE NEFRET ETTİRME POLİTİKASI MI…????
TOPLU TAŞIMA SEVİNCİ ( ŞANLIRAY )
ŞARLATAN FETÖCÜLER
FETÖCÜ HUKUKU
KARŞI DARBE
YERYÜZÜ CENNETİ
BAYRAM VE BARIŞ
BELEDİYE BASIN YEMEĞİ TOPLANTILARI
URFA SPOR KONGRESİ….??
REKTÖR FARKI…
BÜYÜKŞEHİR KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİ
ZEHİRLİ SU İÇİYORUZ!
İSTİKLAL MADALYAMIZ ERTELEN SE DE..?
URFA SPORDA İLKLER YAŞANIYOR
BASIN VE STK TOPLANTILARI
CANLI BOMBALARIMIZ
ÇANAKKALE BİRLEŞTRİCİ UNSUR
VAKIFLARDA FACİALAR
ÜNİVERSİTE HASTAHANESİ TAŞINIRKEN
ARINǒIN TİMSAH GÖZYAŞLARI
GAZELHAN MÜZİK GÖNÜLLÜLERİ
BİR SEVDADIR ...URFASPOR...
SOVYETLER KÜRTLERE DOST MU…??? (2)
VATAN VE M. AKİF ERSOY
VEKİLLERDEN UYUŞTUCU İLE MÜCADELE DESTEĞİ
URFA'DA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR
TARIM BAŞKENTİ'NE TARIM BAKANLIĞI
BÜYÜKŞEHİR HERYERDE
TERÖRİZM VE EMPERYALİST KÜLTÜR
İKTİDARDAN BEKLENTİLER
MUHALEFETE GÜVEN YOK
RAHMET ÜLKESİNDE DİCLENİN, FIRATIN SESİ
İNADINA İSTİKRAR VE BARIŞ
İNADINA BARIŞ İÇİN…?
FARUK ÇELİK - NİHAT ÇİFTÇİ FAKTÖRÜ
URFASPOR RUHSUZ..?
ORTALIK KAN GÖLÜ
F.ÇELİK- F.YAZAR- V.MELİK
AK PARTİ'YE İKTİDAR YOLU
KARAALİ KAPLICASI DENETİMSİZ
TERÖRÜN TURİZME ETKİLERİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEKİ DEĞİŞİM
BEDİZZAMAN VE SALİH ÖZCAN
AMAÇ GÜVENSİZLİK ORTAMI
URFASPOR YÖNETİMİNE ÇAĞRI?
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Özlü Sözler
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı