Yazı Detayı
04 Mayıs 2018 - Cuma 08:49
 
TOPLUM VE EMANET
Osman GEREM
ogerem@hotmail.com
 
 

Kim daha güzel iş yapacak diye imtihan için yaratılan insanın hayatı geçici ve sahip olduğu imkanları üstlendiği görevleri ise bir emanettir. Emanetlerin iyi bilinmesi ve gereğinin yerine getirilmesi gerekir.

Diğer taraftan insan, sosyal bir varlıktır, kendi başına değil, bir aile ve toplum içerisinde diğer insanlarla birlikte yaşar. Birlikte yaşayan insanların karşılıklı görev ve sorumlulukları vardır. Aile ve toplum hayatının güven ve huzurunun, barış ve kardeşliğinin sağlanabilmesi için güvenli bir toplum oluşturmak gerekir. Güven toplumu olabilmek için; karşılıklı haklara saygı, görev bilinci, ahde vefa ve sözleşmelere sadakat; fitne ve fesattan, hile ve yalandan, cana, mala, namusa ve onura saldırıdan uzak durmamız, sahip olduğumuz maddi ve manevi her imkanın bir emanet olduğunu bilmemiz gerekir.

Güvenmek, korku ve endişeden emin olmak anlamındaki e-m-n kökünden türeyen "emanet" kelimesi; maddi ve manevi nimetler, ilahi emirler ve yasaklar, görev ve sorumluluklar; terim olarak, bir kişinin başka bir kişiye geri almak üzere emanet bıraktığı herhangi bir şey (vedia) demektir. Emanet, hıyanet kelimesinin zıddıdır.

Emanet, yalnız maddi şeylere özgü değildir. Dini ve içtimai görevler, kamu ve kul hakları, vekaletler, velayetler, Allah'a, Peygambere ve insanlara verilen sözler, yapılan sözleşmeler, borçlar, eş ve çocuklar, insanların sahip olduğu maddi ve manevi nimetler, vatan, mal ve mülk birer emanettir.

Emanet; göklerin, yeryüzünün ve dağların yüklenmekten kaçındığı ağır dağların yerine getirilmesi zor ve sorumluluk gerektiren önemli bir görevdir.

Emanet; fert, aile ve toplum hayatında, barışı, kardeşliği, güveni ve huzuru sağlayabilmek için olmazsa olmaz bir ilkedir. Çünkü emanetin olduğu yerde huzursuzluk, korku, endişe, fitne ve fesat olmaz.

Peygamberlerin olmazsa olmaz nitelikleri arasında "güvenilir" olmak vardır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s), daha peygamberlik öncesinde "emin" yani güvenilir olarak tanınmıştı.

Mekkeli müşriklerin zulümleri sebebiyle Miladi 616 yılında Cafer ibn Ebu Talib'in başkanlığında 90 Müslüman Habeşistan'a hicret etti. Habeş kralı Necaşi'nin sorması üzerine Cafer ibn Talib, Peygamberimiz (s.a.s)'in güvenilir olduğunu ve emrettikleri arasında emanetlere riayetin de olduğunu zikretmiştir:

Ey hükümdar! Biz cahil bir toplum idik. Putlara tapardık. Ölmüş hayvan eti yerdik. Zina ederdik. Akrabamız ile ilişkiyi keserdik. Komşularımıza kötü davranırdık. Kuvvetlilerimiz, zayıflarımızı ezerdi. Biz bu durumda iken Allah bize iffetini, güvenilir oluşunu, dürüstlüğünü ve nesebini bildiğimiz içimizden birini peygamber olarak gönderdi. Peygamber, bizi bir tek Allah'ına imana ve ibadet etmeye, Allah'ın dışında bizim ve atalarımızın taptığı taşları ve putları terk etmeye davet etti. Bize doğru sözlü olmayı, emanetlere riayet etmeyi, akrabalarla ilişkiyi sürdürmeyi, komşulara iyilik yapmayı, haramlardan ve kan dökmekten uzak durmayı emretti. Bize zinayı, yalan söylemeyi, yetim malı yemeyi ve iffetli kadınlara zina suçu isnat etmeyi yasak etti. Bize sadece Allah'a ibadet etmeyi, O'na hiçbir şeyi ortak koşmamayı emretti. Bize namaz kılmayı, zekat vermeyi ve oruç tutmayı emretti.

Doğu Roma hükümdarı Heraklius, Ebu Süfyan'a Peygamberimizi sormuş, Ebu Süfyan, verdiği cevapta; namazı, doğruluğu, iffeti, ahde vefayı ve emanetlere riayet etmeyi emrettiğini bildirmiştir.

Eğer siz benim bildiğimi bilseydiniz, kesinlikle az güler, mutlaka çok ağlardınız. Öyle zaman gelecek ki, iki yüzlülük ortaya çıkacak, emanetlere riayet edilmeyecek, merhamet yok olacak, emin insana güvenilmeyecek, emin olmayan insana güvenilecek ve karanlık geceler gibi fitne olacaktır.

 
Etiketler: TOPLUM, VE, EMANET,
Yorumlar
Diğer Yazılar
DÜNYA SEVGİSİ
BU GİDİŞ NEREYE…
MİHENK VE DOSTLAR...
MÜSLÜMANLAR TARAFSIZ OLAMAZ
MANEVİ BURHANLAR
GÜVEN TOPLUMU VE ZULÜM…
TOPLUMLARIN MİHENK TAŞI (AİLE)
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
NACI TEYZE…
BU NASIL ADALETTİR Kİ...?
YOLDAKİ ENGELLERİ KALDIRMAK…
NE YAZIK Kİ
SOSYAL BİR VARLIK OLARAK İNSAN
ARAKANDA HAK İHLALLERİ...
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/2
ÜMMETİN YETİM COĞRAFYASI ARAKAN/1
GENÇLİK DÖNEMİNİN ÖNEMİ
KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLER
HUKUK- U LLAH VE HUKUK-UL İBAD (1)
TOPLUMUN İNŞA USTALARI ANNELERDİR...
TOPLUM HAYATINDA AHLAK VE HUKUK
TEBESSÜMÜ SADAKA SAYAN BİR DİNİN MÜNTESİBİYİZ...
GÜLE GÜLE SAYIN VALİM
RAMAZAN AYI ve SABIR...
MİLLİ RUH...
İYİLİK ÖRNEK OLMAK DEMEKTİR...
SAFIMIZ NET Mİ?
İMAMESİ KOPMUŞ TESBİH TANELERİ
ÇÖZÜM ÜRETEN OL...
DÜNYAYI İYİLİK DEĞİŞTİRECEK...
DEĞİŞİM RÜZGÂRI...
DOST VE DÜŞMANI SEÇEBİLMEK...
KARDEŞİNİZİ KENDİNİZ GİBİ BİLİN...
İYİLİK VE TAKVA...
ÇANAKKALE...
HER İYİLİK BİR SADAKADIR...
BU BİR HALK HAREKETİYDİ
BU BİR DARBE DEĞİL, BU BİR İŞGALDİR...
KORUNMASI GEREKEN DEĞERLER
FAKİRLİĞİN ADABI
TOPLU YAŞAMANIN BEDELİ
AKLI SELİM
MÜSLÜMANLAR VE BEŞERİ SİSTEMLER
İTİDAL ÜZERE OLMAK…
HANİ BİZ KARDEŞ İDİK…
YARDIMLAŞMA VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI
İKİ TEMEL DÜSTURUMUZ
HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR…
ŞU İBRETE BAKIN
DÜNÜ YAZAN TARİH BUGÜNÜ DE YAZACAKTIR…
PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-1
Hz. Ömer (r.a) irad ettiği bir hutbesinde şöyle diyordu:
Menfaat ve insanlık…
İNSAN OLABİLMEK.
AKIL, İLİM VE İSLAM
HAKKI TUTMAK
İSLAM KARDEŞLİĞİ
MÜSLÜMAN
İKİ TEHLİKE
AHLAKIN GAYESİ
Firavunun piramitleri o meydana yakışmıyor…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı