Yazı Detayı
05 Mart 2018 - Pazartesi 12:20
 
YÖNETİM-ORGANİZASYON -ANALİZLER
Salih BENCİK
salihbenciktaha@hotmail.com
 
 

Sevk ve idare ettiğimiz kurum, temsil ettiğimiz makam her ne olursa olsun kaliteli ve sağlıklı  hizmet vermekle beraber sürekli olarak değişim ve gelişimini istiyorsak yapılandırma planını harekete geçirmemiz gerekir. Bu planların uygulanabilmesi hayata geçirilmesi için de;

Analiz yapmalıyız, Vizyon ve misyonumuzu belirlemeliyiz , Saha çalışması yapmalıyız,  Hizmet içi eğitimi vermeliyiz, Performans  değerlendirme ve ödüllendirme Sistemi kurmalıyız, Organizasyon yapısını değiştirmeli , Değişiklik ve gelişmeleri  sıkı takibini yapmalıyız.

Bu işleyiş sırasında başarılı sonuçlar elde etmek ve  hedefe ulaşmak için mutlaka kurum çalışanlarının katkılarıyla güçlü ve zayıf yönlerimizi tespit etmeli ve iç dinamiklerimizi harekete geçirmeliyiz..

Çalışmalarımızı etkileyen dış etkenler ise kurumuz ünündeki fırsatlar ve tehditlerdir. Kurumun itibar ve imajını üst seviyelere çıkararak kaliteli hizmet vermek için tespit edilen iç ve dış etkenleri iyice tespit ve tahlil etmek , böylece kısa , orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirmemiz gerekir.

Dünyanın tüm başarılı çalışmalarını araştırdığımızda vizyon geliştiren liderlerin olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle üst yönetim özverili, üretken, değişim ve gelişimi hep güncellemeli, takip etmeli ve bunlara edepte olmalıdır. Yerine göre oto kontrol. Özeleştiri yapabilme cesaretini gösterebilmelidir .

Personelin toplam kalite ve yeniden yapılanma kriterleri yönünden organize edilerek ivme kazandırılmalı, motivasyonları sağlanmalıdır. Toplam kalite faaliyetlerinin aslına uygun ciddi ve faydalı olması için tüm çalışma ve kararlar takım ve ekip ruhuyla yapılması gerekmektedir. En üst düzeydeki personel ile yardımcı hizmetlerdeki çalışanların fikirlerine başvurulması gerekir. Eğer sadece üst düzey yönetimle vizyon ve misyonunuzu belirlerseniz bu sadece tabelalarda  kalır, uygulamada başarı elde edeyiz.

 Eğer yönettiğimiz kurum hastane ise bunun sorumluluğu bir kat daha artmakta, konu insan sağlığı olunca bunun bahanesibile olamaz. Yapılan hataların telafisi hiç olmaz. Bundan dolayıdır ki; Kaliteli hizmet vermek bir ekip işidir. Her personel üzerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi bir şekilde icra edecek ve bu birimleri kontrol eden bir mekanizma olmalıdır ki; teknik, tıbbi, cerrahi vs. konuların başarıya ulaşması mümkün olabilsin. Sonuçta tüm bu sorunları insanların çözümünü sağlayacak teknik ve idari personel olacağına tüm dikkatimizi onlara doğru yoğunlaştırarak devam etmeliyiz. Çünkü Personel  Kurumun Aynasıdır. Yapılan her olumlu- olumsuz davranış kuruma mal edilir. Bunun için sağlıklı iletişim, memnuniyet verici hizmet, iş disiplini ve liyakat aranır. Bunun sağlanması ancak hizmet içi başta olmak üzere;  İnsan kaynaklarına ve Halkla ilişkiler birimine çok iş düşmektedir.

Kaliteyi artırmak, farkındalık oluşturmak için yenilikler yapmak gerekir. Taşradan gelen eğitimi yetersiz hastalarımıza yön vermek izdiham ve zaman israfını önlemek için hastane girişine ilk müdahaleyi, hangi birime gideceğini tespit etmek üzere doktor görevlendirilmeli. Oysa Üniversite Hastanemizde başarılı operasyonlar yapıldığı halde gerekli duyuru yapılmadığı, kamuoyu ile paylaşılmadığı için dışarıya yersiz gereksiz gitmeler oluyor, önüne geçilmeli, hasta doktor ilişkisi sıklaştırılmalı, Doktor hasta buluşmaları adı altında aylık görüşmeler yapılmalıdır.

Doktorlarımız çeşitli program ve sunumlar yapmalı, bunun basın ve medyada paylaşılması sağlanmalı, Dilekşikayet mekanizması oluşturulmalı, denetimler sıklaştırılmalı, kat sorumluları olmalı ve sorumlulukları artırılmalıdır.

Gelecekte problemlerle karşılaşmamak , organizasyonu sağlamak için eğitim planı oluşturmak gerekir. Stratejik bir liderlik ışığında iletişim ve çalışma yöntemleri, iş disiplini, iş ahlakı oldukça önemlidir. İlk intiba kolayca değişmemektedir. Takım çalışması, zaman ve stres yönetimi eğitime dahil edilmelidir. Kurumu koordine eden personel , kurum vatandaş işbirliğini sağlamalı, üst seviyelere taşımalıdır.

Kalite yönetimi, moral motivasyon, olumlu düşünme mekanizması oluşturulmalıdır. Ayrıca problem izleme, belirleme, önleme ve çare bulma yöntemlerini uygulamak üzere birim oluşturulmalıdır. Kurum kültürünü korumak, personel dinamizmini oluşturmak, motivasyonu arttırmak, her personelin dayanışma, yardımlaşma, birbirlerini en iyi bir şekilde anlayabilmelerini sağlamak üzere ortak amaç doğrultusunda ortak dil kullanabilme mekanizması oluşturulmalıdır. Kurumuz imaj ve itibarını korumak ve arttırmak için çeşitli sosyal faaliyetler, seminer ve eğitimler yapılmalıdır. Tüm eğitim planları uygulamaya yönelik olmalıdır. Raporlarda, çerçevelerde, masalarda kalmamalıdır.

He geçen gün sürekli değişen gelişen şartlar karşısında çalışanların niteliklerinin de değişmesi zorunlu olmaktadır. Stratejik hedefler belirlenmeli bu hedeflere ulaşmak için olağanüstü gayret , çaba sarf edilmelidir. Yeni bilgi, beceri ve davranışlar kazanan personel karşılaştığı kişilere en iyi bir şekilde hizmet vererek memnun kalmalarını sağlamalıdır. Böylece kurumuz imaj ve prestijinikoruyup kolladığı halde kendisi de yapmış olduğu işten dolayı mutlu ve huzurlu olacaktır. 

 
Etiketler: YÖNETİM-ORGANİZASYON, -ANALİZLER,
Yorumlar
Diğer Yazılar
AİLEDE KADININ YERİ VE ÖNEMİ
SATIR ARALARINA BİR CÜMLE EKLEMEK
SON ÇIRPINIŞ
GÖZLERİMİZİ KAPATMAKLA GECE OLMAZ
EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE KİŞİLİK , YAŞAM POZİSYONLARI VE ZAMAN KAVRAMI
EĞİTİM SÜRECİ NASIL GELİŞİR
EĞİTİM SÜRECİNDE KİŞİSEL FARKLILIKLAR
EĞİTİM SÜRECİNDE ÖZGÜVEN VE ÜRETİCİLİK
EĞİTİM SORUN DEĞİL SORUNU ÇÖZME MEKANİZMASIDIR
PERSONEL KURUMUN AYNASIDIR
EĞİTİMDE EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI
OKULA BAŞLARKEN
BİRBİRİMİZİN AYAKLARINDAN DEĞİL, ELLERİNDEN TUTALIM
ŞAİR VE ŞİİR
ÜNİVERSİTEMİZ YENİLİKLERE İMZA ATIYOR
ANKARA SEMALARINDA URFA YILDIZLARI
ULUSAL KİTAP FUARI
GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURMAK
GÜVEN
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (3)
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (2)
ULUSLARARASI GÖÇ YÖNETİMİ ZİRVESİ (1)
NE OLDU SANA ŞİMDİ
BEN
YILDIZLARDA BEN
ANSIZIN GEL
ARIYORUM
DENİZİN GÖZLERİ
Ben geldim
ÇIĞ DÜŞMÜŞ YOLLARIMA
IZDIRAP
ÇAĞRI
AYRILIK
GEL YALVARIRIM
ESARETTEKİ KALBİM
AŞKIMIZ ÜŞÜMESİN
ÇAĞRI
ESKİTTİĞİM AYNALAR
... ÖLÜM ZOR ...
... YAĞMURMU SEBEP GÖZYAŞLARIMA ...
... ÇIĞ DÜŞTÜ YÜREĞİME ...
... ESARET ZİNCİRİ ...
.... MARTININ ELLERİ ....
---- ES RÜZGAR ----
---- ENDİŞE ----
....DUR GİTME....
DEĞİŞMEYEN GÖZLERİN
HUDUT BAŞLARI
BİR TABLO ÇİZEMEDİM
SONBAHAR
BU ŞEHİR HEPİMİZİN
KAYIP GİDEN YILLARIM
EĞİTİMLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİM
EĞİTİMLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİM
EĞİTİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIMIZA NASIL SAHİP ÇIKALIM?
DOĞRU SÖYLEYENİ KAÇ KÖYDEN KOVARLAR?
Halkın Sağlığı ve Vatandaşlık Görevi
İNSANLARDA SORUMLUKLUK BİLİNCİ OLMALIDIR
BU VEBALİN ALTINDA KALKACAĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ?
MEMLEKETİ KİMLER İSTİLA ETTİ?
BU ŞEHİR NE ZAMAN BÜYÜYECEK?
ÜLKEMİZ BİZ VE SURİYEMİZ
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN EĞİTİM SERÜVEN
HER OKULA BİR KARAKOL KURSANIZ BİLE ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞ GENÇLİĞİ KURTARAMAZSINIZ
KENT KİMLİĞİ VE TURİZME KAZANDIRILACAK KUŞÇULUK
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Erdemli insan, tasaları silkip atandır.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı