Yazı Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 10:15
 
BİZ BASIN MENSUPLARI “ÖCÜ”DEĞİLİZ
Tahir COŞANDAL
tcosandal@gmail.com
 
 

     Biz Gazetecilere maalesef “öcü” muamelesi yapılıyor. Örneğin  bir süre önce özel bir otelde ulusal bir gazete genel yayın yönetmeni , bir milletvekili ve gazeteci arkadaşlarla oturuyorduk. Orada bulunan milletvekilimize “siz Urfa’da tek bir gazeteci tanıyorsunuz, başka hiçbir basın mensubu ile görüşmüyorsunuz, sizinle ilgili haberleri o gazeteci arkadaşın yazdıklarından takip ediyoruz ”dedim.

    Şanlıurfamıza bir bakan veya üst düzey bürokrat geldiği zaman bir basın toplantısı düzenleyip basını bilgilendirmiyorlar!. Şunu yapıyorlar; yerelde bulunan 3 adet televizyondan ortak yayın yapıyorlar ve bu televizyonlardan birer kişi katılıp soruları soruyorlar. Biz bilgi edinmek istiyorsak bu kanalları izleyip öğrenmek zorundayız, kendi sorularımızı sorma şansımız bulunmuyor.
    Eyyübiye belediye başkanımız ile seçim öncesi ve seçim sonrası basınla bir araya gelmediği için tanışma ve hizmetleri hakkında (göndermiş oldukları mailler dışında) soru sorma bilgi edinme şansımız olmamıştı...
    Geçtiğimiz günlerde  özel bir televizyonun canlı yayın programına katıldım. Canlı yayınına çıkarken  Eyyübiye Belediye Başkanımız ile karşı karşıya geldik , kendisine tanışmıyoruz dedim. 'Ben Eyyubi’ye belediye başkanı Mehmet Kuş' dedi ve bu vesile ile tanışmış olduk. 
     Bir Belediye basın müdürü ile geçenlerde görüştüm, başkan ile ve ilçe ile ilgili olarak köşe yazılarımı başkanın okuyup okumadığını sordum. Basın müdürü bana “Biz çok yoğunuz , köşe yazılarını servis yapmıyoruz. “dedi.!?....      
     Belediye ve kurum basın çalışanları başkanı takip edip sürekli fotoğraflar çekerek servis yapıyorlar.Bunun yanında başkanla ilgili olarak televizyon , gazete, sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan tüm bilgilerin başkana servis edilmesi gerekir. Başkanlar buna göre başarılı olduğu alanları görür veya eksikliklerini öğrenme şansı da elde ederler.
     Toplantılar yapılsa ,Büyükşehir belediyesine ;Şanlıurfamızda konutlar çok pahalı Belediye ait arsaları satmak yerine ,TOKİ ile beraber konutlar yaparak fiyatları düşünebilirsiniz.Fakat siz organize Sanayi bölgesinde KOSGEB ve kalkınma ajansının yapması gereken fabrikaları ne amaçla yapıyorsunuz? (siyasilerin bürokratların meclis azalarının yakınlarının fabrikada iş aldıktan sonra zaten fabrika batacak)Ulaştırma müdürümüze veya Karaköprü Belediye Başkanına , ‘’Karaköprü girişine kadar tüneller yapıldı, peki Karaköprü girişinde ,balıkayağı civarında yol daralıyor , halbuki bu yolun iki yanı da genişletmeye müsait, neden yapılmıyor?'' diye sorabilmeliyiz. 
      Ben Haliliye Belediye Başkanı ve ilçe hakkında kaç defa köşeyazısı  yazdım. Köşeyazılarımda Bahçelievlerdeki otopark sorununun bir an önce çözülmesi gerektiği konusunu  özellikle irdeledim lakin bana hiçbir dönüş yapılmadı. O sorunlar hala gündemde ve ne yazık ki çözülmemiş olarak durmaktadır.Büyükşehir belediye başkanımız ve Eyyübiye belediye başkanımızın dikkatine başlıklı köşe yazımda, eyyubiye sınırları içerisinde bulunan et balık kurumu ve cezaevi kavşağı karşısında bulunan bahçelere gecekondular yapılıyor.Bu alana imar düzenlemesi yapılarak rezidanslar yapılması şanlıurfamızın imajını güzelleştireceğini anlatığım köşe yazım ile ilgili de hiç bir dönüş alamadım.
     Bir önceki dönem Haliliye belediye başkanından randevu talep ettim, 4 yıl bekledim cevap gelmedi. ''Suriyeli öksüz yetimlere yemek verecek misiniz?'' sorumu   cenazeleri takip eden başkana cenazelere ve taziyelere giderek ilettim fakat  dönüş yapılmadı.Halbuki biz "öcü" değiliz, ''gazeteciyiz''.Evet veya hayır yanıtını vermek bu kadar zor olmamalıydı.?
    Belediyeyi izliyorum, basın ile toplantı yapmış ,(biz soramıyoruz ,bilgileri onlardan almak zorundayız) bizim ulusal ve yerel medya mensubu olarak niçin çağrılmadığımızı soruyorum. Bana “biz gazete sahiplerini çağırıyoruz” diyorlar. Tabi bizim bildiğimiz burada yazamayacağımızı bazı konular da var ve bunlar bizleri üzüyor.
     Siz gazetecilere birinci elden bilgileri vermezseniz onlara ''Neden bu yanlış bilgileri yazıyorsunuz'' demeye de hakkınız kalmıyor. Tabi biz bu köşeyazılarımızı gazeteye gönderdikten sonra ,  bize Ak parti genel merkezinden ve bürokratlar arıyor, onlara iletiyoruz fakat yine çözülmüyor.
      Geçmiş dönemlerde dikkatimi çeken bir başka husus da belediye başkanlarının turizm dışındaki konuları Ulusal televizyon kanallarına çıkarak orada anlatmalarıdır. Bunu da anlamış değilim.
     Belediyelerle,Kurumlarla basın arasında para ilişkileri olmamalı… Belediyeler basın mensuplarını toplantılara seçerek çağırmamalı…
    Günümüzde haberciliğin geliştiği ve çeşitlendiği bu günlerde ‘’drone’’ ile habercilik biz basın mensuplarının işlerini kolaylaştıran mekanizmalardan biri olmuştur. ‘’Drone’’ ile habercilik yapılması için özel kurslardan ehliyet alınması gerekmektedir. Bu ehliyet alımları için büyükşehir belediyesi veya valilik bünyesinde açılacak kurslarla bu alandaki ihtiyaç da giderilmelidir zira münferiden ehliyet alımı lüzumsuz ve ağır maliyetler ortaya çıkarmaktadır. Umarım Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi basın mensupları arasında ayırım yapmadan birinci elden bilgi edinilmesine ön ayak olur.
      
   Biz gazeteciler ''öcü'' değiliz bilinmesini istedim…
   Herkesin görevini tam olarak yapabildiği günlerin yaşanması dileğiyle...
                                                                                                      17.09.2021

 
Etiketler: BİZ, BASIN, MENSUPLARI, “ÖCÜ”DEĞİLİZ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HARRAN ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİNDE SKANDAL
ULAŞIM VE BAHÇELİEVLER PARK SORUNU
SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİ DEĞİL, KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL OLUŞTURABİLİRİZ
HES KODU
BÜYÜKŞEHİR VE EYÜBİYE BELEDİYEMİZE AÇIK MEKTUP
CORONA 19 KARANTİNA HASTASININ DIŞARIDA DOLAŞMASI “CİNAYET’E TEŞEBBÜSTÜR”
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bizi neden rahatsız ediyor?
“MAVİ KOD”
BU VİRÜSÜN SADECE ÇİNLİLERİ ÖLDÜRECEĞİ DÜŞÜNÜLDÜ
ŞEHİR EFSANESİ DEĞİL; ŞEHİR HASTANESİ
TÜRKİYE’NİN GÖÇ POLİTİKASI
DAHA GÜZEL BİR HALİLİYE…
SAĞLIKTA GELDİĞİMİZ NOKTA…
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (3)
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (2)
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ…
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR KURSU…
TRT TELEVİZYONU BİZİ SAHİPLENİYOR MU?..
AK PARTİ İL BAŞKANIMIZ, ZEYNEL BEYAZGÜL "YALNIZ DEĞİLSİNİZ"
GELECEĞİMİZİ KARARTMIYALIM…
112 ACİL SERVİS VE 155 POLİS İMDAT NEDEN TEKNOLOJİYİ KULLANMIYOR
MİLLET İRADESİNİN ÖNÜNDE HİÇ BİR ENGEL DURAMAZ
EYÜP PEYGAMBER SABIR MAĞARASINA GELEN ZİYARETÇİLERİN SABRINI ÖLÇMEYELİM
BAŞBAKANIM, BAKANLARIM
HALİLİYE BASKETBOL TAKIMI
BELEDİYEMİZ ACİL İHTİYAÇ OLAN OTOPARK SORUNU İÇİN NE YAPIYOR?
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI MELİH GÖKÇEK'E AÇIK MEKTUP
AK PARTİ İL BAŞKANI “AV.ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL”
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR'E YAKIŞIR ; BİR REKTÖR İSTİYORUM…
KARAKÖPRÜ BULVARINDA SİNYALİZASYON SORUNU
Belediye Başkanlarımız ,Valimiz ile el ele Bedensel Engelliler Maçına gidelim…
RABİA MEYDANI VE TOPÇU MEYDANI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
33
27
0
3
10
13
2
Hatayspor
26
23
3
2
8
13
3
Konyaspor
26
21
1
5
7
13
4
Alanyaspor
24
20
3
3
7
13
5
Fenerbahçe
23
19
4
2
7
13
6
Fatih Karagümrük
22
21
3
4
6
13
7
Başakşehir FK
22
20
6
1
7
14
8
Galatasaray
21
19
4
3
6
13
9
Beşiktaş
20
21
5
2
6
13
10
Adana Demirspor
20
20
4
5
5
14
11
Altay
17
18
7
2
5
14
12
Kayserispor
16
18
5
4
4
13
13
Antalyaspor
15
15
6
3
4
13
14
Gaziantep FK
15
14
6
3
4
13
15
Sivasspor
13
16
4
7
2
13
16
Giresunspor
13
8
6
4
3
13
17
Yeni Malatyaspor
12
12
9
0
4
13
18
Kasımpaşa
10
13
8
4
2
14
19
Göztepe
10
12
7
4
2
13
20
Çaykur Rizespor
7
11
10
1
2
13
Özlü Sözler
Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı