Haber Detayı
03 Kasım 2016 - Perşembe 08:13
 
'URFA DOĞU VE GÜNEYDOĞU’NUN CAZİBE MERKEZİ OLACAK'
Yeniurfa Gazetesi olarak her hafta önemli bir ismi konuk ettiğimiz "Sen söyle Şanlıurfa'nın" bu haftaki konuğu kısa zamanda yaptığı başarılı çalışmalar ile adından söz ettiren Şanlıurfa Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Hakan Keşküş oldu.
Gündem Haberi


RÖPORTAJ: MEHMET ER

Bazı insanlar vardır hayatta yapmak istediği ulaşmak istediği mevkilere tırnakları ile kazıyarak ulaşırlar. İşte Şanlıurfa Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Hakan Keşküş'de o insanlardan bir tanesi, hayalimde hep Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü olmak vardı diyen, Keşküş ile il müdürlüğündeki odasında bir araya gelerek sohbet havasında bir röportaj gerçekleştirdik.
Sorduğumuz birçok soruya içtenlikle cevaplar veren başarılı müdüre, Kısa bir süre önce göreve gelmesinin ardından alınan dereceleri, İlçelerde yapılan gençlere yönelik çalışmaları, Engelliler ile ilgili faaliyetlerini, Şanlıurfaspor'un son durumunu ve daha birçok soruyu biz sorduk Şanlıurfa Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Hakan Keşküş cevapladı.

GÖREVE BAŞLADIKTAN SONRA ŞANLIURFA'DAKİ SPORCULARIN ALDIĞI BAŞARILI DERECEDE HAKKINDA BİZE BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

"Yaklaşık yedi buçuk aydır görev yapma çalışma süresine sahibiz şu ana kadar. Elimizden geldiği kadar Şanlıurfa'ya ciddi katkılar sağlamaya çalışıyoruz. Öncelikli olarak iki gencimizden bahs etmek istiyorum. Mevlana Altuntaş ve Yıldırım Oğuz Kickbox da dünya şampiyonu olarak hem Şanlıurfa'nın adını, hem de Gençlik spor'un adını duyurdular.
Ben derecelerden bahsederken dünya şampiyonasında ve Avrupa Şampiyonası'nda derece yapmış olan sporcularımızdan bahsediyorum. Türkiye Şampiyonası'nda derecelerimiz çok daha fazla bilek güreşinde Abdurrahman Alagöz var. Avrupa 3. oldu. Beritan Uzun Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü oldu. Onun dışında judoda Balkan şampiyonu çıkardık. Karatede çok başarılı sporcularımız var. Atletizmde Mehmet Uzun kardeşim var. Bu arada atletizmde çığır açıyoruz. Atletizmde 3 tane yeni başlayan antrenörümüz ile birlikte puanlı atletizme giriyoruz.

KIZ FUTBOL TAKIMIMIZ TÜRKİYE 6. OLDU

Gençlik Spor Kulübü adı altında genç kızlar kategorisinde futbolda Türkiye 8 ne kalan bir takımımız var. Bu başarı basında da çok ses getiren hem genç kızların sosyalleşmesi açısından çok ciddi bir projeydi, biz birazda bu projeye sosyal projesi adı altında baktık. Bu kızlarımız gittiler Türkiye derecesi yaptılar. Türkiye altıncısı oldular. Bir futbol kenti olmamamıza rağmen böyle bir başarı bizi çok mutlu etti."

İLÇELERDE YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİZE BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

"Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünü belki biz yeterince anlatamadık. Bu bizim eksikliğimiz olsa gerek. İnşallah bu süreç doğrultusunda buna biraz daha hız vermeye çalışacağız. Yaklaşık 36 branşta ilçelerde ve illerde de faaliyetlerimiz devam ediyor. Tabii faaliyetlerimizin yüzde 60'ı il merkezinde Bunun dışında da ilçelerimizde Basketboldan, voleybola, hentbolda, atletizme, Yüzmeden, dalış eğitimlerine, kanoya kadar birçok branşta ilçenin yapısına gençlerin ilgisine alakasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Biz göreve başladığımızda şöyle bir çalışma yaptık. İlçelerde çalışmalar yaparken ilçede yaşayan gençlerimizin ilgi alanlarına göre çalışmalar yapalım dedik. Bozova, Halfeti'de dalışla ilgili su sporları ile ilgili çalışmalar yaptık. Biz biraz olayı böyle bakıyoruz. Basketbolda Halfeti'de biz derece yapabiliriz veya yapabileceğimizi söylesek belki de dereceler olabilir ama pek yapıya uygun değil. Onun için ilçelerin ilgisini alakasına yönelik bir planlama yaptık ona göre hareket planı çizdik ona göre de uyguluyoruz."

ENGELLİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARINIZ NELERDİR?

"Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın Türkiye'de 10 vilayete gönderdiği engelli aracımız geldi. Bunlardan bir tanesi de bizim ilimize geldi. 2015 yılında 74 tane engelli arkadaşımızı bir yıl içerisinde faaliyetlere kalmışız, engelli aracımızın gelmesiyle birlikte altını çizerek söylüyorum 104 çocuğumuzun birebir evine ulaştık ve bu engelli aracınızla çocuklarımızı randevu sistemi ile evlerinden alıyoruz tesislerimize getiriyoruz büyükşehir belediyemizin engelli koordinasyon merkezinden de faydalanıyoruz buradan değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum bize gösterdiği hassasiyetten dolayı, çocuklarımızı getiriyoruz salonlarımızda eğlendiriyoruz hangi branşa ilgileri alakaları varsa o branşla ilgili etkinliklerini yapıyorlar, ufak tefek de hediyelerle birlikte tekrar aileleriyle birlikte evlerine yolcu ediyoruz. Biz bu projeyi çok önemsiyoruz. Çünkü o çocuklarımızın gençlerimizin hayatı ve sosyal yapıya girmesi lazım. Bu sayı yetersiz yüzlerce daha çocuk olduğunu ben fiilen biliyorum. "

GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK YAZ SPOR OKULLARINA ÇOK ÖNEM VERİYORSUNUZ, ŞİMDİYE KADAR KAÇ ÖĞRENCİ BU OKULLARDAN FAYDALANDI?

"2015'teki rakamlardan bahsediyorum 8626 çocuğu ulaşılmış. Bizden önceki değerli mesai arkadaşlarımıza müdürlerimiz de teşekkür ediyoruz. Biz aldık bu çıtayı 11503 çıkardık. Urfa sıcak bir yer gençlerin havuza ve su sporlarına daha fazla bir ilgisi var ve bu kayıtların yarısının havuzdan faydalarını söylersen şaşırmayın, O da prefabrik bir havuzdan bahsediyoruz. Ama İnşallah Sayın Bakanımız Faruk Çelik, Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımızın da desteğiyle, Bu yıl 2016 yatırım planına koyduk. Buraya tam olimpik bir yüzme havuzu yaparsak, Belki bu 11 binlik bir sayı sadece yıl içerisinde tam olimpik havuza gelecek çünkü hakikaten buna ihtiyacımız var. Bu benim en büyük hayallerimden birisi."

ŞANLIURFA'DA VATANDAŞLARI SPORA TEŞVİK ETME ADINA NE TÜR ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ?

"Bizim Yenişehir'de, Bahçelievler'de ve Karaköprü'deki parklara birer tane antrenör görevlendirmiştir. Sabahleyin sabah sporlarını yapıyorlar. Sabah altı buçukta sabah sporu ile başlatıyorlar. Sabah sekizde de vatandaşlarımız işlerine ve mesaileri ne gidiyorlar. İlk etapta böyle bir çalışma yaptık. Tabii bu bir kültür bu kültürün zaman içerisinde başlamak lazım. Elimizden geldiği kadar da aşılamaya çalışacağız."

ŞANLIURFA'DA BAKANLIK TARAFINDAN YENİ YATIRIMLAR VARMI VE TÜRKİYE'NİN EN GENÇ NÜFUSUNA SAHİP OLAN URFA'DA Kİ TESİSLER SİZCE YETERLİ Mİ?

"Şimdi eğitim öğretim çağında olan 614 bin çocuğumuz var. Bu benim aldığım bilgiler 403 bin tane de Suriyeli mülteci kardeşimiz var bu rakamları yan yana koyalım. Tabii gayri resmi rakamlardan da bahsetmiyoruz. Tabii bu sayıları göz önünde bulursanız hakikaten yeterli değil. Sayın Valim benden brifing aldığı zaman Şanlıurfa'da Gençlik Hizmetlerine ait bir havuzun olmamasını ciddi bir şekilde garipsedi. Biz de garipsiyoruz, üzülüyoruz ama inşallah biraz önce dediğim gibi hayallerimden birisi olan Şanlıurfa'ya tam olimpik yüzme havuzunu getirmesi için altyapı çalışmalarınızı bitirdik.

GAP ARENA SPOR KOMPLEKSİNE OLİMPİK HAVUZ YAPILACAK!

GAP Arena Kompleksimizin arka tarafında 12-13 dönümlük bir alanımız var. Yeri ve önemi ile ilgili etüt çalışmalarını bitirdik. Bakanlığımıza da gönderdik. 2017 yılı yatırım planına koyuldu. Devlet büyüklerimiz de bize destek verirlerse Sayın bakanımız da bu konuda çok hassas en kısa zamanda Şanlıurfa'ya yüzme havuzu kazandırmayı istiyor. 2017 yatırım planda yüzme havuzu yapılması görülüyor.

AKÇAKALEYE GENÇLİK MERKEZİ PROJEMİZ VAR

Bunun dışında Akçakale'de yine 4 milyonluk bir projeden bahsediyorum. oranında zemin etüt çalışmalarını bitirdik. Bir Gençlik Merkezi projemiz var. Akçakale'nin çok ciddi gençlikle ilgili sorunu çözeceğine inanıyorum. Birçok ilçede yapılmamasına rağmen, Akçakale'de eksik kalmış biz bu eksiği tamamlama adına bir çalışma içerisine girdik.

KARAKÖPRÜ'YE FEVKALEDE BİR TESİS YAPILIYOR

Karaköprü'de spor Lisesi'nin olduğu mevkide yaklaşık 20 dönümlük bir alanda bakanlığımızın ismini sporcu fabrikası diye koyduğu İçerisinde 4 tane cep salon olduğu, Bir tane de ana salonun olduğu fevkalade bir tesis yapıyoruz, bu testin yüzde yetmişi bitmiş durumda, İnşallah 2017 yılında şubat ayında da açılışını yapacağız. Karaköprü'nün spor anlamında ciddi altyapısını karşılayacak. orada bir boş alanımız daha var. Allah izin verirse oraya da güreş Eğitim Merkezi ya da atletizm eğitim merkezi adı altında yapılmayı düşünülen bir planımız var. Onu da gerçekleştirerek o bölgenin spor anlamında ciddi bir sıkıntısını ortadan kaldıracağız.

SPOR KULÜPLERİ URFA'DA KAMP YAPACAK

Bu konuda Sayın Bakanımızın ve Milletvekillerimizin de bilgisi var. Onların direktifleri doğrultusunda hareket ediyoruz zaten. Bozova'da Atatürk barajının gölgesini gören daha öncede Cumhurbaşkanlarımızı ağırlamış Beyaz Saray denilen bir yer var. Burası alan itibariyle yaklaşık 100 bölümün üzerinde bir alan yaklaşık 14-15 milyonluk bir projeden bahsediyorum orası kamp Eğitim Merkezi adı altında fevkalade bir eğitim merkezi olacak. İçerisinde zaten mevcut da bir otel var havuz var idari bina var. Onun dışında oraya bir saha yapılacak.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'NUN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Yüzme havuzundan, gençlik merkezinden birçok şeyden bahsettim ama altını çizerek belirtmek istiyorum. Çok önemsediğimiz bir proje, Sayın bakanımızda çok önemsiyor bu projeyi. Spor Bakanımıza da bu projeyi sunduk onu da çok heyecanlandırdı. Sadece Gençlik Spor İl Müdürlüğünün ve Bakanlığın kullanacağı bir proje değil, aklınıza gelecek her Bakanlığın, Her sivil toplum örgütünün Doğu ve Güneydoğu'daki spor kulüplerinin, her kulübün kullanabileceği bir tesis olacak. Bakanlık bu projeye çok sıcak bakıyor. Sayın Bakanımız Faruk Çelik ve milletvekillerimiz bu projenin üzerinde, gençlere yıl on iki ay hizmet verebilecek ve bölgenin büyük bir yükünü kaldırabilecek fevkalede büyük bir proje, benim il müdürü olarak en büyük hayallerinden biri de bu bunu gerçekleştirebilirsek dünyanın en bahtiyar insanı olurum."

UZUN YILLAR URFASPOR'DA UZUN YILLAR YÖNETİCİLİK YAPAN BİRİ OLARAK ŞANLIURFASPOR'UN SON DURUMUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

"Önce sahadan bahsedelim isterseniz, zemin ile ilgili dönem içerisinde çok ciddi eleştiriler aldık. Tabi ben Urfaspor'da yıllarca yöneticilik yapmış biri olarak, Urfaspor'un karşısında olma gibi bir lüksüm olamaz. Her zaman daima Urfaspor'un yanında olduk. Bugün bize yapılan eleştirileri açıkçası ben çok üzüldüm. Çünkü ben hiçbir zaman o zeminin bu hale gelmesini istemezdim, kaldı ki daha da çok ciddi sıkıntılı bir durumda değildi, sahanın çim ile ilgili sıkıntısı her yıl yaz aylarında ortaya çıkıyor havaların serinlemesi ile beraber yine düzelmeye başlıyor. Biz GAP Arena Kompleksi 3 yıllığına Şanlıurfaspor'a kiralamıştık. Buna rağmen Sayın valimizin de talimatıyla bütün işlemlerini biz yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Şimdi sahamız verimli futbol oynamaya elverişli durumda, İnşallah Urfaspor bu hafta oynayacağı karşılaşma ile beraber bir dönüşüm sağlar galibiyetle haftayı tamamlar.

URFASPOR'A SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM!

Ben her zaman söylüyorum. Biz Sevsek de, sevmesek de Urfaspor'a sahip çıkmamız lazım bugün Urfaspor'un küme düşmesi bizim kurum olarak küme düşmemiz demektir. Ben birçok toplantıya katılıyorum. İl müdürleriyle yapılan toplantılarda birçok ilin takımı BAL Ligi'nde mücadele ediyor. Oradaki faaliyetler ister istemez BAL Ligi düzeyinde oluyor. Dolayısıyla Urfaspor'un bir alt ligde olması bizi derinden üzer.

BİZ URFASPOR'UN SONUNA KADAR YANINDAYIZ

Hem şahsım adına, hem kurumum adına, Urfaspor'un başarısı bizim başarımızdır. Başarılarıyla gurur duyarız, başarısızlıkları ile de üzülürüz. Akşamlar uyuyamayız, öyle bir noktadayız. Urfaspor bu sene ayağı yere basan bir takım kurdu. İnsanlar Malatya maçından önce çıtayı biraz yükseklere koydu ama bu takımın gücü kuvveti bu kadar ligde çok başarılı takımlar var. Onun için çok çabuk eleştirilerde bulunmak lazım. Daha önümüzde uzun bir maraton ve daha çok yenilecek, çok berabere kalacağız, çok kazanacağız bir maçta üzülmen bir faydası yok. Bu hafta inşallah kazanarak tekrar çıkışımızı sürdürürüz."

GENÇLİK MERKEZLERİ HAKKINDA BİZE BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Şanlıurfa'da toplam dokuz tane gençlik merkezimiz var. Milli ve manevi değerlerine bağlı gençler ve çocuklar yetiştiriyoruz. Şehirler ve Kültürler, Kamplar, günü birlik şehir gezileri ile 3 bin 500 gencimize hizmet verdik. Ebru sanatı, İngilizce gibi birçok branşta faaliyetler sürdürüyoruz.

SON OLARAK MÜDÜRÜM ŞANLIURFA KAMU OYUNLARI VE SPORSEVERLERE NELER SÖYLEMEK İSTERDİNİZ

"Meslek hayatına başladığında hep Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile ilgili bir hayal kurmuştum. Bunu yürekten söylüyorum. Tabii önce öğretmenim, öğretmen olmaktan da her zaman gurur duyuyorum. bir daha dünyaya gelsem yine Öğretmen olmak isterdim. Ama mesleğe ilk başladığım zaman içinde hep derdim ki, ben Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü olmak istiyorum. Memleketim ile ilgili hayallerini hayata geçirmek istiyorum. Allah razı olsun bu fırsatı bana verdiler. Şanlıurfalı kardeşlerim, abilerimde beni yakıştırdı. Devlet büyüklerimiz de uygun gördüler. Bu göreve başladık. Emin olun ki, bu görevi otuz yılda yapsam, üç günde yapsam aynı şevk ve heyecanla yapacağım. Onun için yanlışlarımız olacak. Doğrularımız, eğrilerimiz olacak, yaptığımız faaliyetler de belki vatandaşlarımızın tepkilerini de çekeceğiz ama iyi niyetle işler yapmaya çalışıyoruz.

MESAİ ARKADAŞLARIMADA BURADAN SİZİN ARACILIĞINIZLA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM

Sayın bakanımızın söylediği bir söz var. Bizim kurumlarımızda akşam beş mesaisi yoktur. İnsanların mesaisi bittiği zaman bizim mesaimiz başlıyor. Biz bu kurumlarımızı akşam beşten sonra açık bırakmak zorundayız. Biz sadece spor müdürü değiliz, gençlik merkezlerinin de müdürüyüz onu da belirteyim. Burada çok ciddi çalışmalar faaliyetler yapılıyor. Urfalı hemşerilerimiz bize bu konuda destek versinler yanımızda olsunlar.

URFALI, URFALIYI HAFİF TARTMASIN

Allah rızası için bize bir şans verildi. Bu şansı biz de iyi değerlendirmek zorundayız. Sevgili Şanlıurfalıların da bu manada bize destek vereceklerinden hiç şüphem yok. Herkesi Allah'a emanet ediyorum. Size de kurumun ve şahsım adına bana bu fırsatı tanıdığınız için çok teşekkür ediyorum." Diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Editör: İbrahim TAŞ
 
Etiketler:
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları başarılı mı?
Anketler
İstanbul Seçimini Kim Kazanır ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Tuzağa saçtığın taneler cömertlik sayılmaz ki.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı